Jaki efekt na powierzchni może mieć kostka brukowa?
Bogactwo dostępnych obecnie wariantów wykończenia produktów przekłada się na nieograniczone możliwości kreowania z nich atrakcyjnej przestrzeni. Przeglądając propozycje kostek i płyt, mamy do dyspozycji szeroką paletę barw, a jednocześnie ciekawe sposoby ich wyeksponowania. Z jednej strony można postawić na jednolite, stonowane rozłożenie koloru na elemencie. Z drugiej, niemałą popularnością cieszą się elementy pokryte niebanalną mieszanką odcieni. W wielu projektach wykorzystuje się też urok specjalnych efektów wizualnych na powierzchni, a w szczególności:
- efekt płukania, subtelnie eksponujący na niej naturalne kruszywa
- efekt postarzania, wzbogacający ją o delikatne nierówności, stylizowane na stary, klimatyczny bruk
Planując bardziej kompleksową zabudowę, która uwzględnia również konstrukcje schodów, murków, kwietników itp., mamy do dyspozycji betonowe materiały barwione w masie, dzięki czemu wybrany przez nas kolor widoczny jest na wszystkich ściankach i możemy oglądać go z różnych stron.
Pianola
Więcej informacji o kolorach i fakturach nawierzchni z betonu prezentujemy w artykule: Efekty na powierzchni kostek brukowych.
O czym pamiętać przy planowaniu aranżacji?
Rozbudowane portfolio efektów kolorystycznych dla niektórych osób bywa źródłem dylematów zakupowych. Wybierając między wesołymi melanżami, a elegancją stonowanych barw, warto pamiętać, że finalnie powinny one dobrze komponować się z otoczeniem – od detali wykończeniowych, po architekturę budynku. Słowo „dobrze” nie musi w tym kontekście zawsze oznaczać zupełnej jednolitości wizualnej. W wielu przypadkach odpowiednio dobrane kontrasty czy wyraziste dodatki tworzą atrakcyjną, uporządkowaną całość.
Czy kostki mogą mieć różne odcienie?
Kostki wybrane. Czas więc na zakup. Najlepiej zrealizować go, zamawiając cały potrzebny asortyment z jednej partii produkcyjnej. Specyfika wytwarzania elementów z betonu sprawia bowiem, że nawet w ramach tego samego modelu mogą występować delikatne różnice odcieni, szczególnie jeśli zostały wyprodukowane w różnym czasie czy innych zakładach. Wynika to m.in. z faktu, że powstają z naturalnych kruszyw, czyli surowców, które nie są w 100% powtarzalne. Nie bez znaczenia jest też zmienność warunków (temperatura i wilgotność powietrza), w których wyroby dojrzewają.
Pianola | Quattro
Jak układać wielobarwne elementy?
Kolorystyczne melanże tworzą nietuzinkowe, atrakcyjne wzornictwo. Aby rozłożyć je atrakcyjnie i równomiernie na całej nawierzchni, niwelując przy tym również efekt występowania, opisanych wyżej ewentualnych różnic w odcieniach, kostki należy:
- pobierać i układać naprzemiennie przynajmniej z trzech różnych palet o skrajnej różnicy w odcieniu (tzw. zasada 3 palet)
- pobierać z palety słupkami w pionie (a nie całymi warstwami)
Urbanica
Czy efekt na kostce zmieni się z upływem czasu?
Kaprysy pogody, intensywna eksploatacja czy rozmaite czynniki brudzące mogą wpływać na trwałość kolorów. Jednak betonowe elementy z założenia są przystosowane do niełatwych warunków atmosferycznych, a ryzyko wystąpienia i utrwalenia się niepożądanych zmian można dodatkowo zmniejszyć, stosując odpowiednie preparaty wspierające ochronę oraz pielęgnację, takie jak:
- impregnaty bezbarwne i koloryzujące
- farby i lakiery do betonu
- środki czyszczące uniwersalne i do usuwania konkretnych typów zabrudzeń (np. rdza, wykwity)
Zapraszamy do zapoznania się z opcjami kolorystycznymi poszczególnych modeli kostek i płyt Betard.
Więcej przydatnych informacji w artykule: Jak wybrać kostkę brukową i płyty betonowe?