Jak połączyć zieleń z betonem w ogrodzie?

Betonowe nawierzchnie i konstrukcje stanowią ważny element zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Ułatwiają komunikację, zabezpieczają skarpy, wyznaczają granice posesji, wydzielają strefy w jej obrębie. Odpowiednio rozplanowane i dobrane, mogą atrakcyjnie współgrać z zielenią. Jakie produkty z betonu warto wykorzystać w ogrodzie?

GALERIA

Betonowa donica Cubo za ścieżką w ogrodzie
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Duże betonowa donica Cubo 150 na tyłach domu
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Kwietnik z cegły betonowej Betard
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Kwietnik ze ścian oporowych Betard
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Ażurowa ścieżka z kostek Eco Pianola
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Stopień schodowy Scalino oddziela ścieżkę od kwietnika
OTWÓRZ ZDJĘCIE
Kwietnik z palisad betonowych Piazza
OTWÓRZ ZDJĘCIE

Ażurowe kostki i płyty

Kostki brukowe i betonowe płyty umożliwiają realizację stabilnych, trwałych oraz wygodnych ciągów komunikacyjnych. Jeśli zależy nam, by łączyły funkcję utwardzania podłoża z walorami ekologicznymi, warto postawić na elementy ażurowe lub z charakterystycznymi dużymi odstępnikami na bocznych ściankach. Wykonane z nich ścieżki, chodniki czy podjazdy posiadają specjalne wolne przestrzenie, ułatwiające naturalny odpływ wody do gruntu. Dodatkowo można je wypełnić efektownymi kruszywami lub stworzyć powierzchnię biologicznie czynną poprzez wykorzystanie naturalnego, roślinnego wypełnienia. Stosując ażurowe produkty warto pamiętać, by ich design oraz sposób zabudowy zapewniały użytkownikom komfort poruszania się. Pozostawienie zbyt dużych, głębokich otworów może stanowić utrudnienie na ścieżkach dla pieszych.

Efektowne zabezpieczenie skarp i tarasów

Zabudowa tarasów, schodów czy stref z naturalnymi różnicami w ukształtowaniu terenu wymaga stosowania solidnych i trwałych rozwiązań. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się ściany oporowe, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed przemieszczeniem się gruntu. Ten stabilny element o charakterystycznym kształcie litery „L” można jednocześnie wykorzystywać znacznie szerzej, tworząc bardziej rozbudowane konstrukcje kwietników, które efektownie przylegają do stabilizowanej powierzchni. Wykonane z nich obrzeża, donice czy nawet ogrodzenia doskonale pasują szczególnie do nowoczesnej, minimalistycznej architektury otaczanego budynku.

Ponadczasowa cegła z betonu

Uniwersalna forma betonowej cegły sprawia, że stanowi ona bardzo elastyczny budulec rozmaitych zewnętrznych konstrukcji. Stosowana do realizacji murków, siedzisk, rabat, a nawet elewacji, umożliwia uzyskiwanie różnorodnych kształtów i wymiarów. Do tego, obok standardowych gładkich wersji wykończenia, występuje ona także w formie postarzanej (o delikatnie obtłuczonych ściankach), która doskonale komponuje się z bujną roślinnością w otoczeniu oraz klasyczną architekturą starych budynków.

Gdzie stosować palisady?

Betonowe palisady to prosty sposób na atrakcyjne oddzielenie zieleni od sąsiednich stref, np. ścieżki czy podjazdu. Stabilne i trwałe skutecznie wyznaczają granice na posesji, wprowadzając do niej porządek i wygodę. Z powodzeniem wykorzystuje się je także do zabudowy schodów i tarasów czy tworzenia kwietników. Produkty te przyjmują różnorodne formy, od klasycznych pionowych prostopadłościanów, przez podłużne, poziome alternatywy dla standardowych obrzeży, po rozwiązanie w kształcie walca, umożliwiające m.in. układanie na planie koła. Kolejną zaletą palisad jest dostępność różnych opcji wysokości, dzięki czemu sprawdzają się także w miejscach wymagających schodkowego ułożenia na różnych poziomach.

Klomby ze stopni schodowych

Wygodna forma prostopadłościanu, odpowiednio dobrane proporcje, solidne wykonanie oraz atrakcyjne wykończenie sprawiają, że betonowe stopnie wykorzystywane są nie tylko bezpośrednio na schodach. Do popularnych zastosowań należy tworzenie z nich siedzisk, murków, obrzeży czy obudowy klombów i warzywników.

Betonowe donice w ogrodzie

Zwolennicy szybkich i prostych sposobów na atrakcyjną oprawę dla zieleni mogą postawić na gotowe donice z betonu. Do dyspozycji mamy ciekawe propozycje brył o różnych podstawach: kwadratowych, prostokątnych, trójkątnych, kolistych lub sześciokątnych, dzięki czemu łatwo dostosować projekt do dostępnej przestrzeni. Możemy przy tym sięgnąć po stosunkowo niewielkie modele o wymiarach 50x50x50 cm czy 100x50x50 cm, jak również po imponujące formaty nawet 220x220x100 cm. Warto przemyśleć też, czy chcemy traktować donice jako samodzielne, punktowe elementy na rośliny czy rozszerzyć ich funkcjonalność, tworząc z nich np. murek czy ustawiając wzdłuż tarasu.

Projekt nawierzchni i małej architektury

Jak odnaleźć się w gąszczu możliwości aranżacyjnych i wybrać produkty, które najlepiej wpasują się w posesję, a jednocześnie będą przez lata właściwie spełniać swoje funkcje? Jeśli opracowanie kompleksowego planu i skompletowanie odpowiedniego asortymentu może sprawić nam problem, skorzystajmy z coraz popularniejszych usług projektowych, najlepiej bezpośrednio u producenta, którego kostki, palisady, donice itp. planujemy kupić. Wraz z takim wsparciem otrzymujemy komplet profesjonalnych materiałów (jak rzuty 2D), które szczegółowo prezentują koncepcję zagospodarowania terenu. Więcej informacji o zakresie usługi projektowej prezentujemy na podstronie BETARD PROJEKT.

KONCEPCJA NAWIERZCHNI

Usługa projektowa strony produktowe

USŁUGA PROJEKTOWA

Skorzystaj z usługi projektowej Betard i zaaranżuj swoją przestrzeń na podstawie profesjonalnej koncepcji nawierzchni, przygotowanej przez naszą projektantkę.

POZNAJ PAKIETY