OPIS REALIZACJI
Zbiornik o łącznej pojemności ok. 205 m³ został zaprojektowany z uwzględnieniem trudnych warunków otoczenia, wynikających z posadowienia w terenie o wysokim poziomie wód gruntowych. Całość przykryto warstwą naziomu o miąższości 1,4 m, co dodatkowo podkreśla trwałość i szczelność wykorzystanych materiałów. Konstrukcja o wymiarach 14,04 m długości, 6,0 m szerokości oraz 3,36 m wysokości składa się z pięciu prefabrykowanych elementów: trzech pośrednich oraz dwóch skrajnych wraz z pokrywami oraz studzienkami rewizyjnymi. Najcięższy z prefabrykatów waży 23,9 tony.
Elementy zostały wyprodukowane z betonu klasy C45/55 i klasach ekspozycji: XC2, XC4, XD3 oraz XA1. Takie parametry wynikają z narażenia betonu na: korozję wywołaną karbonatyzacją występującą w zmiennych warunkach wilgotności, korozję wywołaną chlorkami w środowisku mokrym, jak również korozję spowodowaną działaniem chemicznych czynników agresywnych.
Wykorzystanie betonowych prefabrykatów znacząco skróciło czas realizacji inwestycji – prefabrykaty zostały dostarczone na plac budowy gotowe do montażu, co pozwoliło ograniczyć czasochłonne prace mokre. Ponadto, dzięki kontroli jakości produkcji w zakładzie, uzyskaliśmy powtarzalne elementy, eliminując ryzyko wystąpienia błędów montażowych. Prefabrykowana konstrukcja zapewnia też niezbędną trwałość i szczelność, co jest kluczowe w przypadku zbiorników retencyjnych narażonych na wpływ wody gruntowej oraz wysokie obciążenia zewnętrzne.